Jak założyć kompostownik – 5 podstawowych porad

Jak założyć kompostownik - 5 podstawowych porad
Rate this post

W trakcie całego roku, w naszych ogrodach nazbiera się mnóstwo różnych odpadków z roślin. Dzięki temu z łatwością uzyskamy niezwykle cenny nawóz. Można je w odpowiedni sposób wykorzystać – np. na tak zwany kompost. Kompostem nazywamy nazywamy nawóz organiczny powstający przede wszystkim ze wspomnianych wcześniej odpadów roślinnych. Jeśli zastosuje się go w ogrodzie, wzbogaci on ziemię w próchnicę oraz sprawi, że zrobi się ona pulchna.

Jak założyć kompostownik – podstawowa wiedza.

Jeśli chodzi konkretnie o zakładanie kompostownika, należy pamiętać o 5 podstawowych zasadach. Informacje o tym, jak powinien wyglądać kompostownik, są ogólnie dostępne oraz łatwe do zapamiętania. Przede wszystkim trzeba mieć na uwadze to, że kompostownik tworzy się warstwami. 

Kompostownik – warstwy

Pierwsza z warstw posiada około 30 cm wysokości, składuje się ją bezpośrednio na ziemi. W swoim składzie zawiera drobne odpady ogrodnicze. Druga warstwa to ziemia ogrodowa- wsypuje się ją na wysokość 5 -10 cm ;  jej funkcją jest „zaszczepienie” mikroorganizmów.

Kompostownik jak działa – najważniejsze informacje. 5 porad odnośnie tego, jak go założyć.

Kompost znakomicie użyźnia glebę, sprawiając ponadto, że rośliny na naszej działce będą rosły zdecydowanie szybciej. Ze względu na to, że ma on właściwości zasilające oraz  stymulujące, często jest nazywany przez ogrodników  „sercem ogrodu”.

Kompostownik - jak działa?
Fot. Kompostownik – jak działa?

To stwierdzenie nie jest bynajmniej przesadzone, jeśli weźmie się pod uwagę ogrom pozytywnego wpływu  jego działania. To, jak działa kompostownik, posiada dwa plusy – pozwala  jednocześnie   proekologicznie oraz pożytecznie zużyć odpadki ogrodowe,  z drugiej strony dając szansę na rozwój roślinności.

5 porad, jak prawidłowo założyć kompostownik :

  1. Zakładanie kompostownika – bardzo ważne są warstwy.
    Pierwszą rzeczą, o której powinno się pamiętać zakładając  kompostownik, jest utworzenie odpowiednich warstw – wierzchniej, która składa się z odpadów i dolnej – w jej skład wchodzi już ziemia ogrodowa.
  2. Przykrywanie kompostu.
    Przykrywanie kompostu można zacząć tylko wtedy, gdy pryzma ogrodowa osiągnie wysokość 1,20 metra. O tym, jak długo kompost ma być przykryty, decyduje wielkość pojemników kompostowych. Do przykrycia pryzmy należy użyć przykładowo skoszonej trawy.
  3. Przekładanie kompostownika.
    Przekładanie kompostownika można rozpocząć, kiedy upłynie kilka tygodni – jego objętość zmniejszy się wtedy do jednej trzeciej. Najlepiej zrobić to za pomocą łopaty lub szpadla.
  4. Użycie gotowego kompostu.
    Po upływie 3 kwartałów kompost jest już zdatny do użycia. Powinien posiadać pulchną strukturę i mieć zapach leśnej ściółki. Dobrym rozwiązaniem jest przesianie go przez sito.
  5. Prawidłowe użytkowanie gotowego kompostownika.
    Istotne jest także to, czy będziemy używać kompostu w prawidłowy sposób. Na liście rzeczy,które można na nim składować, znajdują się odpady ogrodowe, odpady kuchenne, papier ,a nawet zużyta ściółka od gryzoni. W żadnym razie nie wolno wyrzucać na kompostownik resztek obiadowych, kości, zepsutego mięsa – może to niepotrzebnie przyciągnąć zwierzęta .

Ostatnim ważnym aspektem okazuje się być pytanie:  kompostownik z dnem czy bez?  Tymczasem to, czy kompostownik powinien mieć dno, w szczególności zależy od tego, z jakiego materiału został on wykonany.

Jeśli są nim tworzywa sztuczne, dno staje się niezbędne. Inaczej przedstawia się sprawa, jeżeli kompostownik utworzony został z drewna – powinien mieć wówczas dostęp do świeżego powietrza, więc dno nie jest już potrzebne.

Podsumowując, założenie przez nas  kompostownika jest doskonałym pomysłem. Jeśli na dodatek będzie użytkowany prawidłowo, może posłużyć nam przez wiele lat, a korzyści z jego posiadania jest naprawdę sporo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.